Dopuszczalna masa całkowita to największa masa pojazdu, jaką może mieć pojazd wraz z osobami i ładunkiem. Dopuszczalna masa całkowita (DMC) jest określona właściwymi warunkami technicznymi pojazdu.
Każdy samochód posiada wyznaczoną dopuszczalną masę całkowitą. Maksymalna masa całkowita pojazdu, będąca największą technicznie dopuszczalną masą całkowitą pojazdu, wynikającą z jego konstrukcji i wykonania, określoną przez producenta. Oznacza to, że producent pojazdu określił, ile maksymalnie może ważyć pojazd.
Dopuszczalną masę całkowitą pojazdu sprawdzamy w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach F1 i F2
W pojazdach ciężarowych dopuszczalna masa całkowita różni się w zależności od liczby osi. Dla pojazdu dwuosiowego jest to max 18 t, dla trzyosiowego max 25 t, a czteroosiowego 32 tony.
Żeby nie przekroczyć DMC pojazdu którym będziemy jechać musimy znać masę własną pojazdu (rubryka F3 w dowodzie rejestracyjnym) oraz wagę ładunku. Jest to wręcz obowiązek kierowcy.
można maksymalnie obciążyć ładunkiem nie cięższym niż 9 ton
Posiadając prawo jazdy kat. B możemy prowadzić pojazdy o masie całkowitej do 3,5 tony oraz z przyczepą lekką do 4250kg.
Przekroczenie DMC pojazdu powoduje obciążenie hamulców i zawieszenia, co prowadzi do ich przedwczesnego zużycia. Negatywny wpływ również jest na drogę po której się poruszamy. Przekraczając DMC kierowca może otrzymać mandat karny.
Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu jest zabronione oraz negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu i szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia na drodze. Z powodu przekroczenia masy całkowitej wydłuża się stanowczo droga hamowania.