Nauka jazdy Premium Ostrołęka

Czy można przejechać na żółtym świetle

Czy można przejechać na żółtym świetle

Czy można przejechać na żółtym świetle

Czy można przejechać na żółtym świetle. Sygnał żółty na skrzyżowaniu oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Wyjątek to sytuacja  gdzie w chwili zapalenia sygnału żółtego pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania. Gwałtowne hamowanie w takim przypadku mogłoby spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. 

Jeżeli hamowanie pojazdem mogłoby zakończyć się poza sygnalizatorem lub na skrzyżowaniu kierowca może przejechać na żółtym świetle. Taka  sytuacja zachodzi wówczas, gdy żółte światło włącza się na krótko przed dojechaniem do sygnalizatora lub kiedy warunki pogodowe są utrudnione, co wydłuża drogę hamowania i wyhamowanie przed sygnalizatorem może być niemożliwe

Próba przejechania na żółtym świetle jest zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ w sytuacji gdy kierowca nie zatrzyma się dojeżdżając do sygnalizatora z żółtym światłem, najprawdopodobniej opuszcza już skrzyżowanie gdy pali się światło czerwone. W tym czasie na pasach mogą pojawić się piesi  lub ruch może być otworzony dla samochodów jadących w innym kierunku. Ryzyko kolizji czy potrącenia pieszego jest bardzo duże.

Jeśli kierowca przejedzie na żółtym świetle, pomimo że mógł zatrzymać się przed sygnalizatorem, musi liczyć się z ewentualnym mandatem.

Post Tags :

Czy można przejechać na żółtym świetle