Nauka jazdy Premium Ostrołęka

Opłaty za drogi

Opłaty za drogi

Opłaty za drogi

Opłaty za drogi. Większość krajów pobiera opłaty za korzystanie z dróg. Najczęściej płatne są autostrady i drogi ekspresowe, ale bywa tak, że za drogi krajowe też trzeba płacić. Naliczanie opłat odbywa się w różny sposób. Głownie w zależności od rodzaju drogi, ale również od rodzaju pojazdu jakim się poruszamy.

Opłaty mogą być pobierane elektronicznie lub przy bramkach wjazdowych na daną drogę. Opłata może być pobrana również w postaci winiet na określony czas przejazdu.

 Płatne drogi w Polsce są zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad jak również przez prywatnych zarządców dróg.

Od 1 października 2021 roku opłata elektroniczna za przejazd płatnymi drogami krajowymi w Polsce dla pojazdów ciężkich o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony jest obligatoryjna i możliwa tylko przez system e-TOLL. System e-toll oparty jest o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.

Użytkownicy płatnych dróg muszą zarejestrować się w systemie e-TOLL i wybrać jedno z urządzeń do przekazywania danych lokalizacyjnych – urządzenie pokładowe OBU/ZSL lub aplikację mobilną e-TOLL

Pojazdy lekkie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony:

Zgodnie z obowiązującym prawem (grudzień 2022r) obecnie pojazdy lekkie są zobowiązane do uiszczenia opłaty za przejazd następującymi odcinkach autostrad:

Odcinki zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad: 

  • A2 Konin-Stryków (99 km)
  • A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica) (160 km) 

Kary za niedostosowanie się do systemu opłat w Polsce za przejazd autostradami mogą wynieść od 500 do 1500 zł. Nieopłacenie przejazdu – grozi mandatem w wysokości 500 zł dla aut osobowych i 1500 zł dla pojazdów ciężarowych.

Post Tags :

Opłaty za drogi